İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araç Aksamları Ne işe yarar ?

Araç Aksamları Ne işe yarar ?

Ülkemizde Ehliyet sınav sisteminde köklü bir değişikliğe gidildikten sonra sınavlar artık daha ciddi ve daha profesyonelce yapılmaya başlamıştır.2 aşamalı ehliyet sınavının birinci aşaması yazılı Elektronik sınav, ikinci aşaması pratik direksiyon sınavından oluşmaktadır. Bu yazımızda direksiyon sınavında sürücü adaylarına araç hakkında sorulan sorulardan yola çıkarak aracı tanıtım bilgisi vermeye çalışacağız.

Araç Pedalları Ne İşe Yarar ?

 

– Arabada Fren Nerede ?

              Araçlar 2 adet fren sistemi bulunmaktadır bu fren sistemlerinden birincisi Sürücünün oturuş poziyonunda sağ ayak hizasına yakın gaz ile debriyaj arasında otomatik araçlarda isi gaz petalının solunda kalan ve araçlarda en çok kullanılan frendir.İkincisi ise yine sürücünün oturuş pozisyonunda sağ basen hizasında yer alan uzun demir parçası dır.bu fren sistemini yukarı kaldırarak etkin hale getirilmektedir.

Bazı araçlar el freni düğme olarak bulunmaktadır.

 

el-frenini
el-frenini

– Araçta Debriyajı nerede Ne işe Yarar?

Araç debriyaj sistemi sadece manuel vites araçlarda yer almaktadır ve gaz ile fren bağlantı ayarını yapmayı sağlar manüel araçlarda frenden sonra en çok kullanılan petaldır bu sebeple otomatik araçlar sürücüler için büyük bir kolaylık haline gelmesinin ana sebebi debriyajdır.

Debriyaj sistemi araç vites değiştirme esnasında vites geçişi için vites kutusundaki çarkları gevşetir yani vitesi boşa almaya yarar ayrıca araç kalkış esnasında da gaz ile fren dengesi olan rolant ayarını sağlayarak araç kalkışını sağlar

Arabada Gaz Nerede ?

İsten otomatik vites araç olsun istersen de manuel vites araç olsun Tüm araçlarda gaz petalı bulunun. Bu petal en sağda olup zemine en yakın olan ve en yumuşak petaldır.hassalık derecesi ayarlanabilmesi adına en yumsak ayarda olan gaz petalı kullanılırken hassas olunmalıdır.

Özet olarak araçlarda pedal sıralaması şu şekildedir.

– pedal sıralaması

araç pedal isimleri
araç pedal isimleri

Manüel vites Araçlarda pedal sıralaması;Sol Başta Debriyaj Ortada Fren Sağ başta Gaz pedalı bulunur

Otomatik Vites Araçlarda pedal sıralaması ;Sol Başta Fren Sağ başta Gaz pedalı bulunur.

 

 

ARAÇ ÖN KONSOLUNDA NELER VAR

ön-konsolda-neler-var
ön-konsolda-neler-var

Araçlarda yer alan temel ön konsol donanımlarının neler olduğunu isimlerini ve ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağız.

Her aracın donanımına ve fiyatına bağlı olarak ön konsolda yer alan özellikler artabilmektedir.bu sebeple genel olarak tüm araçlarda olan ön konsol donanımlarında bahsedeceğiz

Araçlarda bulunan ön konsol düğmeleri ne işe yarar ?

 

1.Merkezi Kilit

Bu düğmeye bir kere bastığınızda Araca ait ön arka kapı ve bagaj kapısı kilitlenmiş olur.Kapıları Açmak için ise aynı düğmeye tekrar basılarak açılabilir.

2.Dörtlü Sinyal

Bu Butona Basınca Araca Ait halk arasında da dörtlüler olarak bilenen aracın uyarı lambaları yanar. Kapatmak için de aynı düğmeye bir kere basılması yeterlidir.

3.Multimedya Ses Ayarlama

Bu düğmedir Aracın Multimedyasını yai radyo veya çalmakta olun bir müziğin ses seviyesini ayarlamaya yarayan düğmedir

4.Kanal Değiştirme düğmesi

Multimedyada radyo kanal ile DVD -USB- bluetooth İçeriği değiştirmeye veya Ayarlar için Yukarı aşağı yönlendirmeye yarayan düğmedir.

5.Klima Düğmesi

Klimanın Soğuk yada sıcakta modda çalışmasının ayarlandığı yerdir.

6.Klima Derece Düğmesi

Klimanın Isıtma veya soğutma derecesini ayarlamaya yarayan düğmedir.

7.Emniyet Kemeri Uyarı Işıkları

Araçta Emniyet kemeri takmayan yolcuları göstermeye yarayan uyarı ışığıdır.

8.Hava Sirkülasyon Düğmesi

Hava Sirkülasyon Düğmesi ne işe yarar ? Bu Düğmeye basılarak aktif hale getirilirse araç dışardan hiçbir şekilde hava almaz tüm havalandırma kanalları kapanır ve araç içindeki oksijen sabit kalır uzun süreli bu şekilde kullanılması durumunda oksijen seviyesi düşmesi sebebiyle araç içinde nefes darlığı oluşabilir ayrıca da camlar buhar tutmaya başlar.

10.Arka Cam Buz Çözücü Rezistansı

Arka Camı ısıtmaya yarar Buzlanma ve buhar gidermeye yaramaktadır.

11.Araç Hız Kadrajı

Aracın kaç km hızla gittiğini gösterir

12.Araç Devir Saati

Aracın Motor devrini göstermeye yarar.devir saati ne kadar yükselirse araç motoru o kadar zorlanır ideal devir 2 ile 3 arasındadır üzerinde ise araç zorlandığını gösterir

13.Patinaj Önleme

14.Araç Far ayarları

15.Araç Ayna Ayarları.

Bu düğme Sol Ve sağ Aynaların sürücüye göre ayarlanmasını sağlar

16.Araç Kapı Açma Kolu

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir