İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-SINAV NEDİR?

E-SINAV NEDİR?

Motorlu taşıt ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarının ehliyet alma süreci, iki aşamalı bir sınavdan oluşur. İlk aşama olan elektronik sınav, e-sınav olarak adlandırılmaktadır ve bilgisayar tabanlı bir yapıya sahiptir. Bu sınav, Türkiye genelinde 16 farklı şehirde gerçekleştirilir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından motorlu taşıt ehliyeti almak isteyen sürücü adayları için zorunlu bir aşamadır.

E-sınav, sürücü adaylarının trafik kuralları, trafik işaretleri, araç teknik bilgileri ve trafik adabı gibi konulardaki bilgi düzeylerini ölçmeyi amaçlar. Bu sınavda, adaylara toplam 50 soru sorulur ve bu soruların dağılımı şu şekildedir: 12 soru İlk Yardım, 23 soru Trafik ve Çevre Bilgisi, 9 soru Araç Tekniği ve 6 soru da Trafik Adabı konularından gelir.

E-Sınava Nasıl Girilir?

Sürücü adayları için ehliyet alma süreci oldukça önemlidir ve belirli aşamalardan geçer. Bu aşamalardan biri de elektronik sınavdır ve sürücü adaylarının bu sınavı başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekir. Elektronik sınav için sürücü adayları öncelikle bir sürücü kursuna kaydolmalı ve gerekli eğitimleri almalıdır.

Sürücü kursunda aldıkları eğitimlerin ardından sınav için randevu almalılar ve sınavı başarılı bir şekilde geçmeliler. Ancak sınavda başarılı olamayan sürücü adaylarına ikinci şans daha verilir. Sınavı geçemeyen adaylar, 15 gün içinde tekrar başvuru yaparak yeniden sınava girebilirler. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta vardır: Sınav tarihlerine dikkat etmek. Eğer tekrar kayıt yapıldıktan sonra, son sınav tarihinden itibaren 45 gün içinde sınava girilmezse, sınava giriş mümkün olmaz.

Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılır?

E-sınav aşamasını başarıyla tamamlayan sürücü adayları, direksiyon sınavına katılmak için hak kazanırlar. Bu aşamada, elektronik sınavda minimum 70 puan almak gerekir. Puanlamada başarılı olan adaylar, direksiyon eğitimi almaya başlarlar ve bu eğitim sonrasında direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan sürücü adayları, sürücü ehliyeti sahibi olurlar.

Direksiyon sınavının tarihi, genellikle e-sınavdan iki hafta ila bir ay sonrasına denk gelir. Ancak kesin tarih, farklı koşullara bağlı olarak değişir. Bu nedenle sürücü adayları, direksiyon sınavının tarihini öğrenmek için sürücü kurslarıyla iletişime geçmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir