İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ehliyet sertifikası Nedir?

Ehliyet sertifikası Nedir?

Elektronik ehliyet sınavı E-Sınavı geçen adaylar ve Direksiyon Sınavında Başarılı olan Sürü Adaylarına Ehliyetleri yani sürücü belgeleri çıkmadan önce sertifika düzenlenmektedir. Bu sertifika hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Ehliyet sürücü sertifikası
Ehliyet sürücü sertifikası

Ehliyet sertifikasını Ne zaman Alınabilir Ne kadar süre içinde çıkıyor?

Direksiyon Sınavı giren ve bu sınavı başarıyla tamamlayan adaylara Ehliyet sertifikalarını Sınava girdikleri tarihten itibaren on ile on beş Gün sonra MEB tarafından gerekli kontroller sağlandıktan sürücü adayının sınava hazırlandığı sürücü kursuna gönderilir Sürücüler Bağlı oldukları kursa giderek sertifikalarını alabilirler.

Ehliyet sürücü sertifikası alma şartları

Yukarda da belirttiğimiz üzere Elektronik ehliyet sınavı E-Sınavı geçen adaylar ve Direksiyon Sınavından geçen sürücüler on ile onbeş gün sonra serfikalarını almaya ve bu sertifikaları kullanmaya başlayabilirler.

Ehliyet Olmadan Ehliyet Sertifikasıyla Trafiğe çıkmak mümkün mü ?

sürücü sertifikası ile trafiğe çıkılırmı
sürücü sertifikası ile trafiğe çıkılırmı

Ehliyet sertifikası ile araç kullanmak mümkün değildir sürücüler 2 hafta içerisinde ehliyetlerini almak üzere başvurmalar gerekmektedir. Ehliyet sertifikasıyla araç kullanmak ve trafiğe çıkma hiçbir belge almada ehliyetsiz olarak trafiğe çıkmakla eşdeğer olup cezası vardır.

Sürücü Sertifikası ne işe yarar

Sürücü sertifikası ehliyet yerine geçmez Bu evrak aslında hiçbir işe yaramaz bu belgede bir kursa kayıt olduğunuz ve bu kurs da aldığınız eğitimler ve dersler girdiğiniz sınavlar ve sınavlara ilişkin diğer bilgiler yazılı olan resmi makamlarca hazırlanmış bir belgedir bu belgeyi bazen nüfus müdürlükleri görmek istese de genelde çok fazla kullanım alanı olan bir belge değildir.

Ehliyet Ne kadar sürede iptal Olur Ehliyetimi almasan Ne olur ?

Sürücü sınavlardan başarılı olduktan sonra 2 yıl içinde de ehliyetlerini almak üzere harçları ödeyerek gerekli Kurumlara başvurulması gerekir Sürücüler iki yıl içinde gerekli başvuruları yapmadığı taktirde bu haklarını kaybetmiş olurlar ve yeniden hiç sınava girmemiş gibi bir kursa kayıt olarak tekrardan sınava hazırlanmaları gerekli testlerden geçmeleri gerekir

 

Sürücü sertifikasını nereden alınıyor

Sürücü sertifikası ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenir ve sürücü kursuna gönderilir. Kayıtlı olunan sürücü kurlarında bu belgeyi almak üzere başvurabilirsiniz

 

Kayıp Olan Ehliyet sertifikamı tekrardan çıkartabilir miyiz ?

Sürücü sertifikasının kaybolması veya zayi olması durumunda milli eğitim müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak tekrardan yenisini çıkartabilirsiniz. Başvuru için kimlik bilgiler yeterlidir.

Özet olarak konuyu toparlayacak olursak sürücü sertifikası resmi makamlarca Ehliyet ve direksiyon sınavında başarılı adaylara verilir

Adaylar bu sertifika ile araç kullanmaları ve trafiğe çıkmaları yasaktır.2 yıl içinde Ehliyeti almak üzere Ehliyet harç ücretlerini ödeyerek başvurulması gerekir başvurulmaması durumunda ise bu hak kaybolur. Aslen sürücü sertifikasını bir önemi olmamakla beraber ehliyet yerine geçmez ve kullanılamaz.

Ehliyethane

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir