İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

H Sınıfı ehliyet yani Engelli Ehliyeti Nasıl alınacağına dair bilgileri bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli ehliyeti Sadece belirli bir Engelli oranına sahip kişilerin alabildiği motorlu araç sürücü belgesidir.. Ehliyet almak için Mutlak suretle engelli raporu bulunması gerekmektedir. Bu rapor Sağlık bakanlığınca yetki kuruluşlar tarafından verilmektedir. Engeli raporu temini iki şekilde olabilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi mevcut sağlık raporunun yenilenmesi veya mevcut ehliyetin değişim için yoksa da ilk başvuru şeklinde yapılmaktadır.

Engelli Raporunun Yasıl Alınacağına Daire Yazımıza Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

engelli-ehliyeti-güncel
engelli-ehliyeti-güncel

Ehliyet Değişimi Nasıl Yapılır Hangi Belgeler İsteniyor.

  • Eski sürücü belgesi,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş olan 2 tane fotoğraf,
  • Sürücü sağlık raporu,
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği,
  • Değerli kağıt bedeli,
  • vakıf payı yatırıldığına dair banka makbuzu yer alır.

Çekilen fotoğrafların arka planı beyaz olmalıdır. Gerekli belgeleri tamamlayıp kuruma ilettikten sonra, ehliyet belgeniz size geçici olarak verilir. 15 gün sanında asıl yeni tip belgenize kavuşursunuz. Adres yazarken daha çok evdeyseniz ev adresinizi işteyseniz de iş adresinizi vermeyi unutmayın.

H Sınıfı Ehliyet (Engelli Ehliyeti) Almak İçin Engelli Oranı Kaç Olmalıdır.

H Sınıfı Ehliyeti % 40 üzeri Engelli Oranına Sahip Kişiler Alabilmektedir.

Engelli Ehliyet Almak için Yaş Sınırı

Ehliyet almak için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Ehliyet alacak kişilerin en az en az ilk okul diplomasına sahip olmaları gerekiyor. Engelli ehliyet almak isteyen vatandaşlar engellilik durumları sebebiyle, Milli eğitim bakanlığında koyulmuş kurullar çerçevesinde bu kişilere için özel olarak hazırlanmış engelli araçlar test yaparlar. Kurlar bu durumdaki Kişiler için özel ekip ve ekipman oluşturmaları zorunludur. MEB tarafında düzenlenen yazılı sınav ile Teorik (Araç Kullanma Sınavı) Sınavlarından başarılı olan kişiler Engelli Ehliyeti Almaya hak kazanırlar.

H Sınıfı Ehliyet Kalktı mı?

H Sınıfı ehliyet yeni bir yasama ile tür ve nevi değişikliğine uğradı. Özellikle engelli vatandaşlarımızın Engelliye farklı Bir Ehliyet başlığının rencide edici şekilde olduğunu düşünmekteydiler. Yeni yasanın gelmesi ile birlikte bu değişti.

Bu sebeple Ellerinde h sınıf ehliyet olan kişilerin ehliyetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Dikkat Artık H sınıfı ehliyet Kalktı artık yürürlükte değiller. Artık ehliyet tipleri B ve A olmak üzere iki farklı şekilde olabilir. Önceden çeşitli fiziksel nedenler yüzünden engeli olan kişiler h tipi ehliyet alırdı. Düzenleme ile birlikte zaten H sınıf ehliyet almak isteseniz sahi, sürücü belgenizde ya A tipi ya da B tipi ehliyet yazar. Artık kişiler kullanacakları araç niteliğine göre ehliyet alırlar. Aracın özel teçhizat gereksinimi bulunması halinde ehliyette bu durum özel olarak belirtilecek. Aracın otomatik şanzımanlı olması gerektiğinde bu durum ehliyet üzerinde yazacak. Bütün bu bilgiler resmî gazetede kara yolları trafik yönetmeliğinde yayınlanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir