İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sıfır araç alırken nelere dikkat etmeliyiz

Sıfır araç alırken nelere dikkat etmeliyiz

Bu yazımızda sizlere sıfır araç alırken nelere dikkat etmeliyiz, doğru zamanlama doğru planlama doğru araç alınacak vaktin yılın başında mı yılın sonunda mı olması gibi yine Devlet teşvikleri beklenmeli mi Kredi kampanyalarını beklenmeli mi hangi zamanda hangi aracı almak doğru veya bunların hiçbirisi mi şeklinde bütün sorularınıza bu yazımızda yardımcı olmaya çalışacağız.

Sektörde çok değişkenlik söz konusu olduğu için bu soruların farklı farklı cevaplandırma doğru olacaktır bu yazımızda bunlarla alakalı konulara değineceğiz.

Araç Almak İçin yıl sonunu beklemeli miyiz?

Değerli okurlarımız sektörde sıfır açılırken aklınızda olan soru işaretlerinin başında Araç Almak İçin yıl sonunu beklemeli miyiz? Acaba yıl sonunda araç fiyatları biraz daha avantajlı olabilir mi? sıfır araç fiyatları düşecek mi gibi sorular aklınızdan geçiyor olabilir bu sorunun yüzde Yüz cevabı kesinlikle yıl sonunu beklemenin avantajlı olabileceğini ya da yüzde yüz dezavantajlı olabileceğini söylemek çok doğru değildir.

Son üç dört yıllık Türkiye piyasasına baktığımızda önceki yıllara göre otomotiv sektöründe konjektör tamamen değiştiği. Önceki yıllarda göre bundan 4-5 yıl öncesinden kadar yılın başındaki fiyatlar yıl sonu

Biraz daha düşük olabiliyordu fiyat olarak daha avantajlı alınabiliyordu fakat bu durum son 3-4 yıldır biraz daha değişti. Yılın başında örnek veriyorum şu anda 150.000 lira olan bir aracın fiyatı yıl sonuna kadar Türkiye piyasasında dünya genelindeki ekonomik sıkıntılardan kaynaklı ve de Döviz kurların ki

Sıfır Araç Almak Ne Zaman Mantıklı ?
Sıfır Araç Almak Ne Zaman Mantıklı ?

artışlara bağlı olarak araç fiyatları yükselmekte. Hatta yıl başında itibaren her ay fiyatlar artmakta olup yıl sonuna kadar araç fiyatları daha yüksek seviyelere ulaştığı gözlemlenmektedir.

Bu sebepler le yılın başında almadığınız 150 Bin TL aracın yıl sonuna geldiğinizde 200 Bin TL gibi rakamlara kadar yükseldiğini görmek mümkündür bu yüzden bu noktada kesinlikle yıl sonu beklemenin bir avantajı olduğunu düşünmüyoruz

Önceki Yılla Ait Sıfır Aracı Yeni Yılda Almak Karlı mıdır

Değerli okurlarımız yine sıfır araç alırken merak edilen sorulardan birisi de Önceki Yılla Ait Sıfır Aracı Yeni Yılda Almak Karlı mıdır yani 2020 yılındayız şu anda aralık ayına geldik ve bir araç almayı planlıyoruz 2021 yılı ocak ayını beklemek mantıklı mı sorusunun cevabı bizce ocak ayını beklemek mantıklı değil.

Çünkü tüm bayiler ve de tüm markalar 2020 model bir aracı 2021 yılı ocak ayında satması durumunda fiyatlarında indirim yapmazlar Çok İstisnai durumlar dışında bunlarda belirli Modellerin Stokunun Bitirmek için Markalar İndirim Yapsa da genelde Yeni Yılda Fiyatlar Değişmez. Burada insanların araç fiyatları Ucuzluyor Düşüncesinin Asıl Temeli yeni yılda bayilerin yeni model araçları biraz daha pahalıya satması ve bir önceki yıl modellerin yeni modele göre ucuz kalmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin 2020 model Bir aracın fiyatı aralık ayında 200 bin ise 2021 yılı ocak ayına da aynı fiyattan satılmakta Sadece 2021 model aynı aracın fiyatının daha yüksekte olması 2020 model aracı daha avantajlı olduğunu düşündürmektedir.

Trafiğe Çıkış Tarihinin Aracı Satarken Bir Faydası Oluyor mu?

Yine merak edilen sorulardan birisi de 2020 model araç aldım ama 2021’de trafiğe çıkışlı olarak görünmek te bu durum satarken bir avantajı olur mu ?

Bize göre sektöre baktığımızda ve değerlendirdiğimizde bir avantaj yaramıyor çünkü 2020 model yılı bir aracın 2021 yılında trafiğe çıkışlı Bir olması aracın modelini değiştirmiyor. Dolayısıyla 2021 model bir araca göre biraz daha düşük piyasaya sahip olmakta

Değerli okurlarımız sıfır araç alırken yılın başında mı sonunda mı Kampanya beklemek mi Beklememek mi kredi kampanyaları olur mu gibi soruların hepsini bir kenara bırakın doğru zaman sizin aracı almaya karar verdiniz andır bizim tavsiyemiz bu yöndedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir