İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de Arapça ehliyet sınavına nasıl girilir – في تركياامتحان رخصة القيادة العربية

Türkiye’de Arapça ehliyet sınavına nasıl girilir – في تركياامتحان رخصة القيادة العربية

Ülkemize yabancı ülkelerden gelen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan  kişiler Türkçeyi tam anlamıyla konuşup anlayamadıkları için ehliyet sınavlarında başarılı olma şansları bulunmamaktadır bu sebeple Milli eğitim bakanlığı Bu tür vatandaşlık almış kişileri için birçok dilde sınav düzenlemektedir. Ülkemizde 2018 yılından bu yana e-sınavlar 6 dilde yapılmaktadır.

Milli eğitim bakanlığı motorlu taşıt sürücü adayları için düzenlenen e-sınavlarda 2018 yılından bu zamana kadar yabancı uyruklu  ve Türkiye Cumhuriyet Vatandaşlığı alan adaylar için isteğe bağlı olarak Arapça, Çince, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça ve Rusça E-sınavlar yapabilmektedir Bu sınavlarda sorulan Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları İçin Ehliyethane web sitesine ziyaret edebilirisiniz.

arapca-ehliyet
arapca-ehliyet

Yabancı Dilde yapılan Ehliyet sınav soruları Neler ?

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafında yapılan sınavda Tüm sınava giren sürücü adayları için aynı sorular sorulmaktadır Milli Eğitim Bakanlığı Sınav komisyonu tarafında hazırlanan E-sınav soruları ilgili dillere tercüme edilerek sorulmaktadır dolayısıyla tüm sorular aynı olmakta sadece sürücü adaylarının anlamasına adına istenilen dillere tercüme edilmektedir.

sosyal medyada, motorlu taşıt sürücülerine yönelik e-sınav uygulamalarıyla ilgili konunun esasını yansıtmayan, yanlış algılamalara yol açabilecek paylaşımlarda bulunulduğu belirtildi

Ehliyet E-sınavları Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınavları Yönergesine göre ve Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) e-sınav uygulama eğitim öğretim kılavuzu hükümleri çerçevesinde oluşturulan  e-sınav uygulama Sınav uygulaması sisteminde, yabancı uyruklu adaylar için Arapça, Fransızca, Farsça ,Çince, İngilizce, Almanca, ve Rusça olmak birçok dilde Motorlu Taşıt sürücü adalarının tercih edeceği dille sınava katılma imkanı sunulmuştur. Dil seçimi yapmak için sürücü adaylarını kayıtlı olduğu Motorlu taşıt sürücü kursu tarafından sürücü adayının talebi doğrultusunda e-sınav randevusu aşamasında Seçim yapılabilmektedir. Bu uygulama, 2018 yılından bu yana devam etmekte olup isteyen herkes dil seçimi yapabilmektedir.

في تركياامتحان رخصة القيادة العربية

 

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir